Theléma je duchovná filozofia, ktorej základy položil Aleister Crowley začiatkom 20. storočia a je možné ju poňať aj ako svojbytné náboženstvo. Jej jadro tvoria Sväté knihy thelémske, z ktorých prvou a najvýznamnejšou je Kniha Zákona (známa aj ako Liber AL vel Legis), ktorú Crowley napísal počas mystickej skúsenosti v Káhire v apríli roku 1904. Okrem iného oznamuje príchod nového veku a modu duchovného prežívania a etiky, tzv. Nový eón.
Slovo theléma pochádza zo slova θέλημα, ktoré v starogréckom dialekte koiné znamená „vôľa“. Prívrženci thelémy sa nazývajú thelémiti.
Ako základné princípy thelémy možno uviesť:
- „Rob, čo ty chceš, nech je celý Zákon“ (AL, I, 40). Tento ústredný imperatív thelémy sa obvykle interpretuje ako výzva k objaveniu jedincovho životného poslania („Pravej vôle“) a jeho vykonaniu.
- „Láska je zákon, láska pod vôľou“ (AL, I, 57).
- „Každý muž a každá žena je hviezda“ (AL, I, 3).
Theléma nadväzuje najmä na tradíciu západného hermetizmu a ezoterizmu (kabala, rozenkruciánstvo atď.), staroegyptského náboženstva a východných učení (jóga, budhizmus, taoizmus a tantra). Tieto vplyvy syntetizuje do vlastnej náuky, ktorej symboliku však vo veľkej miere ponecháva na výklade jednotlivca.
Ezoterický prístup thelémy možno vystihnúť citátom z jednej z jej Svätých kníh:
„…ľahko pochopíte, že náboženstvá sveta sú len symboly a závoje Absolútnej Pravdy. Takisto sú aj filozofie. Pre adepta, zrúceho tieto veci zhora, je ničotné voliť medzi Budhom a Mohamedom, medzi Ateizmom a Teizmom.
Mnohé mení sa a plynie; jedno ostáva.“
Liber Porta Lucis, 19–20.