M∴M∴M∴

Štruktúra O. T. O., po vzore slobodomurárstva a antických mystérií, stojí na sérii zasvätení a stupňov. Cieľom zasväcovacích obradov je pomocou alegórií a symbolov inštruovať jednotlivca o tajomstvách božstva a prírody, a tým mu napomôcť v jeho či jej sebapoznaní.

Zasvätenie môže udeliť iba na to určený zasvätiteľ počas náležite fyzicky vykonanej ceremónie. V prípade záujmu o zasvätenie pozri stránku o členstve.

Iniciačný rítus rádu O. T. O. sa nazýva Mysteria Mystica Maxima (M∴M∴M∴). Skladá sa z 21 stupňov, z ktorých trinásť je číslovaných a osem nečíslovaných či „prechodových“. Zároveň existujú tri základné hodnosti či „triády“, Pustovník, Milenec a Človek Zeme.

Ďalej nasleduje grafické zobrazenie iniciačnej hierarchie.

Tretia triáda Človek ZemeMinerval
Muž a Brat // Žena a Sestra
II°Magik
III°Majster mágie
IV°Dokonalý magik a spoločník Svätej kráľovskej klenby Henochovej
P∴I∴Dokonalý zasvätenec a princ jeruzalemský
K. E. W.Rytier východu a západu
Druhá triáda MilenecZvrchovaný princ Ružového kríža a rytier pelikána a orla
 Rytier červeného orla a člen Senátu rytierskych hermetických filozofov
VI°Slávny rytier (templár) Rádu Kádoša a spoločník Svätého grálu
 Veľký inkvizítor a člen Veľkého tribunálu
 Princ kráľovského tajomstva
VII°Teoretikus a slovutný zvrchovaný najvyšší inšpektor
 Magus svetla a biskup Ecclesia Gnostica Catholica
 Veľmajster svetla a inšpektor obradov a stupňov
Prvá triáda PustovníkVIII°Dokonalý pontifex iluminátov
 Epopt iluminátov
IX°Zasvätenec Svätyne gnózy
Rex Summus Sanctissimus
XI°Zasvätenec jedenásteho stupňa
XII°Frater Superior a Vonkajší vodca Rádu

Stupeň Minerval (0°) je úvodný stupeň zasvätenia, na ktorom sa ašpirant považuje skôr za „cteného hosťa“ než plnohodnotného člena Rádu. Cieľom stupňa je umožniť ašpirantovi vidieť dianie v Ráde a rozhodnúť sa, či sa bude uchádzať o plnohodnotné členstvo. Už minervalovia môžu začať s noviciátom pod dozorom biskupa E. G. C., s cieľom eventuálne stať sa diakonom, kňazom alebo kňažkou slúžiacou Gnostickú omšu.

Prvý stupeň (I°) udeľuje zasvätencovi plnohodnotné členstvo v Ráde. Zasvätenec prvého a vyšších stupňov môže Rád kedykoľvek administratívne opustiť, ale duchovné puto vytvorené medzi ním a Rádom zostane zachované do konca jeho života. Zasvätenec druhého stupňa môže byť vysvätený za diakona Ecclesia Gnostica Catholica.

Po dosiahnutí stupňa Dokonalého zasvätenca (P∴I∴) je ďalší postup možný iba na pozvanie. Zasvätenci prechodného stupňa Rytiera východu a západu (K. E. W.) môžu byť vysvätení za kňaza alebo kňažku Ecclesia Gnostica Catholica. Episkopálne vysvätenie sa udeľuje ako súčasť siedmeho stupňa. Desiaty stupeň (X°) sa udeľuje veľmajstrovi O. T. O. v krajine, v ktorej je zriadená Veľká lóža.

Stupne triády Človeka Zeme predstavujú púť človeka do večnosti. Na nultom stupni je ego podobné blúdiacemu bohovi a ako také je nasmerované k vteleniu. Následne I° predstavuje zrodenie, II° dospelý život, III° individuálnu smrť a IV° svet, ktorý sa otvára po smrti a v ktorom zasvätenec dosahuje oslávený stav. Na stupni P∴I∴ zasvätenec symbolicky dosahuje dokonalosť a cyklus je ukončený.

Obrad II° sám osebe nemôže dostatočne poučiť zasvätenca o symbolických tajomstvách života. Obrady V°–IX° teda tieto tajomstvá ďalej rozvíjajú a inštruujú ašpiranta v hermetickej filozofii, kabale a jóge. Cieľom tejto série obradov je postupne pripraviť zasvätenca na odhalenie a správne nakladanie s Najvyšším tajomstvom Rádu.

X° sa udeľuje Najvyššiemu a Svätému Kráľovi každej Veľkej lóže.

XI° je technický stupeň a nesúvisí so všeobecným plánom Rádu.

XII° je vyhradený pre Vonkajšieho vodcu Rádu.

Každý, kto dosiahol plnoletosť (18 rokov), je slobodný a teší sa dobrej povesti, má nezrušiteľné právo uchádzať sa o zasvätenie do prvých troch stupňov. Fráza „prvé tri stupne“ však v tomto prípade znamená celú triádu Človeka Zeme, pretože stupeň minerval sa považuje za úvod do prvého stupňa a P∴I∴ a štvrtý stupeň sa považujú za doplnky tretieho stupňa.

Dosiahnutie IV° a P∴I∴ obvykle trvá niekoľko rokov. Na väčšine stupňov je nutné zotrvať istý minimálny čas, aby zasvätenec plne vstrebal symboliku zasväcovacieho obradu a náuku daného stupňa. Za istých okolností je však možné zasvätiť ašpiranta do prvého stupňa bezprostredne po udelení stupňa minerval.

O. T. O. a slobodomurárstvo

Členstvo v O. T. O.  samo osebe nikomu neudeľuje žiadne postavenie v rámci slobodomurárstva.

Hoci O. T. O. bolo vo svojich prvopočiatkoch koncipované ako nadstavba slobodomurárstva a pracovalo v úzkom spojenectve s niektorými jeho rítmi, Aleister Crowley od roku 1918 razil politiku úplného oddelenia O. T. O. od slobodomurárstva. Crowley v tej dobe revidoval zasväcovacie obrady, insígnie a ďalšieho prvky Rádu, aby ich odlíšil od slobodomurárskych a najmä aby do nich premietol thelémsku náuku. Crowleyho O. T. O. si od tej doby nečiní nárok na to, že by z niekoho „robilo slobodomurára“.